Формите на буквите са идентични с тези в двата надписа за крепостните стени на Сердика, датирани в периода между юни 177 и март 180 г. сл. Хр., IGBulg 1902 и IGBulg 5668.
Посветителят Луций Фулвий Астик е римски гражданин с три имена, като когноменът Астик може би е свързан с произход от тракийското племе асти. Той е засвидетелстван като тракарх (ръководител на Общото събрание на градовете в Тракия) в надпис от Филипопол в чест на император Комод, датиран в 187 г. сл. Хр. (AE 2006, 1246). В надписа от Сердика Фулвий Астик все още не носи титлата тракарх (която е пожизнена), следователно този надпис е с по-ранна дата спрямо филипополския от 187 г. Син или внук на Луций Фулвий Астик е Фулвий Астик, организатор на първите Питийски игри в Сердика по времето на император Гордиан III около 240 г. сл. Хр. (IGBulg 1910). Потомък на същата фамилия е и Фулвий Астик, представител на конническото съсловие (vir perfectissimus), който около 301 г. сл. Хр. е засвидетелстван като провинциален управител на Кария и Фригия.
Паметникът е посветен на Аполон, един от най-популярните богове в Сердика и вероятно главен бог на града. Епитетът Ρανισκεληνος, както показва суфиксът -ηνός, е производен от топоним (*Ρανισκελα, или с друго окончание; нелокализирано).
Посвещението за Аполон Ранискелски е открито преизползвано в по-късни градежи заедно с олтар с посвещение за бог Сабазий Атипарски, IGBulg 1927.